Strategie i odpowiednie przygotowanie są niemal równie ważne jak wiedza merytoryczna. Strategie nie przychodzą jednak same, dlatego poniżej przedstawiamy nasz TOP 10 wskazówek i strategii egzaminacyjnych, które pozwolą Wam zawalczyć o każdy punkt i zagwarantować sobie najlepsze możliwe warunki startu. Do egzaminu pozostało już niewiele czasu, dlatego zacznijmy odliczanie…

1. Wiedz, co Cię czeka

Już od dawna wiadomo, że najbardziej przeraża nas to co nieznane. A przecież tak niewiele trzeba, aby oswoić formę egzaminu ósmoklasisty. Poświęć trochę czasu i zapoznaj się ze wszystkimi możliwymi zadaniami (i ich kombinacjami), jakich możesz spodziewać się na egzaminie. Jest ich łącznie aż 30! Analiza dostępnych możliwości i upewnienie się, że wiesz jak je rozwiązać pozytywnie wpłynie na Twoją pewność siebie, a przy tym pozwoli Ci zorientować się, gdzie masz luki w wiedzy.

2. Przeanalizuj klucze odpowiedzi

Znajomość tego, za co przyznawane są punkty w poszczególnych zadaniach może sprawić, że zyskasz kilka dodatkowych, tam gdzie dotąd nie szło Ci najlepiej. Czy wiedziałeś, że w zadaniach odsłuchowych nieistotna jest poprawność językowa wpisywanych odpowiedzi? Albo że można dostać dodatkowe punkty za wydzielenie akapitów w pracy pisemnej? Ta wiedza tajemna wynika z analizy kluczy odpowiedzi. Dzięki tej prostej strategii będziesz wiedział dokładnie co zrobić, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów.

3. Czytaj wszystkie polecenia, nawet jeśli z góry wiesz, co masz zrobić

Nie popadaj w rutynę! Nawet jeśli przerobiłeś już 100 próbnych testów i potrafisz rozwiązywać je z zamkniętymi oczami, wciąż powinieneś czytać polecenia, szczególnie w zadaniach otwartych. To właśnie tam zawarta jest informacja o ilości słów, której możesz użyć czy o dodatkowych informacjach koniecznych do wykonania zadania. W przypadku zadań pisemnych to właśnie tam znajdziesz punkty, które musisz zawrzeć w swojej wypowiedzi. Głupio zabierać sobie aż tyle podpowiedzi!

4. Przygotuj sobie ściągę z użytecznych zwrotów i naucz się kilku na pamięć

Zdecydowanie najczęściej ósmoklasiści obawiają się zadania pisemnego. Poza czytaniem polecenia, o czym była mowa już wcześniej, warto podjąć jeszcze jedno proste i skuteczne działanie na drodze do sukcesu: przygotuj sobie ściągę! Podziel dużą kartkę na 6 części (tyle jest możliwych form egzaminacyjnych)  i w każdej z nich wypisz najbardziej charakterystyczne zwroty. Podkreśl sobie 2-3, które najbardziej Ci się podobają i czujesz, że potrafisz ich poprawnie używać. Tą sporych rozmiarów ściągę powieś sobie nad biurkiem i zerkaj na nią najczęściej jak się da – w ten sposób całkiem sporo zapamiętasz i na egzaminie nie będziesz miał problemu z pustką w głowie przy zaproszeniu czy historyjce – odpowiednie zwroty same do Ciebie przyjdą.

5. Walcz na 100% – słuchaj do końca, zawsze coś wpisuj, nie rezygnuj

Droga do 100% na egzaminie jest drogą wojownika. A wojownik nigdy nie poddaje się łatwo i daje z siebie maksimum. Zawsze. Bierz z niego przykład! Słuchaj zadań odsłuchowych zawsze do końca, nawet jeśli wcześniej zaznaczyłeś odpowiedź – nigdy nie wiesz, czy coś Ci nie umknęło. Nie zostawiaj pustych miejsc, nawet jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi lub nie jesteś jej pewien. Na egzaminie nie ma ujemnych punktów, a być może Twój strzał okaże się celny lub zasłużysz przynajmniej na część punktów.

6. Korzystaj z brudnopisu

Brudnopis jest święty i każdy powinien z niego korzystać. Nie zabieraj się do wypowiedzi pisemnej z marszu! Najpierw przekartkuj test i dotrzyj do brudnopisu. Tam rozpisz sobie plan wypowiedzi, zbierz myśli i zastanów się nad wszystkimi elementami, które chcesz w niej zawrzeć. Możesz też wypisać sobie zwroty, z których chcesz skorzystać (znasz ich sporo, bo przecież zrobiłeś ściągę, która wisiała nad Twoim biurkiem!). Zastanów się także nad tym jak graficznie powinien wyglądać Twój tekst – inaczej w przypadku listu, a inaczej w przypadku ogłoszenia. Dopiero wtedy zabierz się do pisania swojej pracy w wyznaczonym do tego miejscu według schematu, który rozrysowałeś w brudnopisie.

7. Nie kombinuj za dużo

Na pewno nie raz Ci się to zdarzyło… Zadanie wygląda na tak okropnie trudne, że na pewno wymaga jakiegoś skomplikowanego 3. trybu warunkowego i strony biernej! Otóż zazwyczaj nie! Pamiętaj, że egzamin bardzo często sprawdza podstawowe struktury i zazwyczaj nie wymaga bardzo dużych kombinacji. Szukaj najprostszego rozwiązania, bardzo często okaże się poprawne!

8. Nie panikuj, jeśli nie rozumiesz każdego słowa

Jeśli jesteś jednym z tych uczniów, którzy potrzebują zrozumieć KAŻDE słowo w tekście słuchanym czy czytanym, ta rada jest dla Ciebie. Większość zadań egzaminacyjnych sprawdza całościowe zrozumienie tekstu i umiejętność wyszukiwania w nim potrzebnych informacji. Najprawdopodobniej będziesz więc w stanie zrozumieć ogólny przekaz tekstu, jeśli tylko zachowasz spokój. A może spokojny umysł pomoże Ci także zauważyć podpowiedź w odpowiedziach lub tekście do uzupełnienia? To się często zdarza! 😉

9. Czytaj to, co napisałeś!

Zawsze! Nie ważne czy jest to uzupełnianka, odpowiedź na pytanie otwarte czy list. Kiedy coś napiszesz, przeczytaj to w szerszym kontekście, czyli np. w całym zdaniu, i sprawdź, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Czy niczego nie brakuje? Czy zdania spójnie się ze sobą łączą? Czy to co napisałem ma sens? Wyrobienie w sobie nawyku czytania po sobie może ocalić kilka cennych punktów!

10. Ćwicz! Testuj! Sprawdzaj!

Testy, repetytoria, gry językowe i inne materiały stworzone są po to, aby z nich korzystać. Im więcej pracy włożysz w swoje przygotowanie teraz, tym mniejszy stres dopadnie Cię na dzień przed. Wykorzystaj ostatnie tygodnie na solidną powtórkę oraz przeprowadzenie w domowych warunkach własnego Wielkiego Próbnego Testu Ósmoklasisty. Zadbaj o odpowiednie warunki (cisza, odpowiednie miejsce, 90 min czasu) i sprawdź, jak sobie radzisz i gdzie jeszcze są obszary do popracowania. Podejdź do tego odpowiedzialnie i rzetelnie, a Twoja droga wojownika zakończy się sukcesem!

Jeśli udało Ci się doczytać do końca, specjalnie dla Ciebie mamy bonus! Ściągę z najpopularniejszymi zwrotami przydatnymi w zadaniach pisemnych, o której była mowa w punkcie 4. Teraz już tylko pozostaje ją wydrukować (albo jeszcze lepiej – przepisać) i powiesić nad biurkiem. Nie zapomnij dopisać swoich propozycji!