Jak przygotować się do Egzaminu Ósmoklasisty z języka angielskiego?

Strategie i odpowiednie przygotowanie są niemal równie ważne jak wiedza merytoryczna. Strategie nie przychodzą jednak same, dlatego poniżej przedstawiamy nasz TOP 10 wskazówek i strategii egzaminacyjnych, które pozwolą Wam zawalczyć o każdy cenny punkt. Do egzaminu pozostało już niewiele czasu, dlatego zacznijmy odliczanie…

 

 

1. Wiedz, co Cię czeka

Już od dawna wiadomo, że najbardziej przeraża nas to co nieznane. A przecież tak niewiele trzeba, aby oswoić formę egzaminu ósmoklasisty. Poświęć trochę czasu i zapoznaj się ze wszystkimi możliwymi zadaniami (i ich kombinacjami), jakich możesz spodziewać się na egzaminie. Jest ich łącznie aż 30! Analiza dostępnych możliwości i upewnienie się, że wiesz jak je rozwiązać pozytywnie wpłynie na Twoją pewność siebie, a przy tym pozwoli Ci zorientować się, gdzie masz luki w wiedzy.

2. Przeanalizuj klucze odpowiedzi

Znajomość tego, za co przyznawane są punkty w poszczególnych zadaniach może sprawić, że zyskasz kilka dodatkowych, tam gdzie dotąd nie szło Ci najlepiej. Czy wiedziałeś, że w zadaniach odsłuchowych nieistotna jest poprawność językowa wpisywanych odpowiedzi? Albo że można dostać dodatkowe punkty za wydzielenie akapitów w pracy pisemnej? Ta wiedza tajemna wynika z analizy kluczy odpowiedzi. Dzięki tej prostej strategii będziesz wiedział dokładnie co zrobić, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów.

3. Czytaj wszystkie polecenia, nawet jeśli z góry wiesz, co masz zrobić

Nie popadaj w rutynę! Nawet jeśli przerobiłeś już 100 próbnych testów i potrafisz rozwiązywać je z zamkniętymi oczami, wciąż powinieneś czytać polecenia, szczególnie w zadaniach otwartych. To właśnie tam zawarta jest informacja o ilości słów, której możesz użyć czy o dodatkowych informacjach koniecznych do wykonania zadania. W przypadku zadań pisemnych to właśnie tam znajdziesz punkty, które musisz zawrzeć w swojej wypowiedzi. Głupio zabierać sobie aż tyle podpowiedzi!

4. Przygotuj sobie ściągę z użytecznych zwrotów i naucz się kilku na pamięć

Zdecydowanie najczęściej ósmoklasiści obawiają się zadania pisemnego. Poza czytaniem polecenia, o czym była mowa już wcześniej, warto podjąć jeszcze jedno proste i skuteczne działanie na drodze do sukcesu: przygotuj sobie ściągę! Podziel dużą kartkę na 6 części (tyle jest możliwych form egzaminacyjnych)  i w każdej z nich wypisz najbardziej charakterystyczne zwroty. Podkreśl sobie 2-3, które najbardziej Ci się podobają i czujesz, że potrafisz ich poprawnie używać. Tą sporych rozmiarów ściągę powieś sobie nad biurkiem i zerkaj na nią najczęściej jak się da – w ten sposób całkiem sporo zapamiętasz i na egzaminie nie będziesz miał problemu z pustką w głowie przy zaproszeniu czy historyjce – odpowiednie zwroty same do Ciebie przyjdą.

5. Walcz na 100% – słuchaj do końca, zawsze coś wpisuj, nie rezygnuj

Droga do 100% na egzaminie jest drogą wojownika. A wojownik nigdy nie poddaje się łatwo i daje z siebie maksimum. Zawsze. Bierz z niego przykład! Słuchaj zadań odsłuchowych zawsze do końca, nawet jeśli wcześniej zaznaczyłeś odpowiedź – nigdy nie wiesz, czy coś Ci nie umknęło. Nie zostawiaj pustych miejsc, nawet jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi lub nie jesteś jej pewien. Na egzaminie nie ma ujemnych punktów, a być może Twój strzał okaże się celny lub zasłużysz przynajmniej na część punktów.

6. Korzystaj z brudnopisu

Brudnopis jest święty i każdy powinien z niego korzystać. Nie zabieraj się do wypowiedzi pisemnej z marszu! Najpierw przekartkuj test i dotrzyj do brudnopisu. Tam rozpisz sobie plan wypowiedzi, zbierz myśli i zastanów się nad wszystkimi elementami, które chcesz w niej zawrzeć. Możesz też wypisać sobie zwroty, z których chcesz skorzystać (znasz ich sporo, bo przecież zrobiłeś ściągę, która wisiała nad Twoim biurkiem!). Zastanów się także nad tym jak graficznie powinien wyglądać Twój tekst – inaczej w przypadku listu, a inaczej w przypadku ogłoszenia. Dopiero wtedy zabierz się do pisania swojej pracy w wyznaczonym do tego miejscu według schematu, który rozrysowałeś w brudnopisie.

7. Nie kombinuj za dużo

Na pewno nie raz Ci się to zdarzyło… Zadanie wygląda na tak okropnie trudne, że na pewno wymaga jakiegoś skomplikowanego 3. trybu warunkowego i strony biernej! Otóż zazwyczaj nie! Pamiętaj, że egzamin bardzo często sprawdza podstawowe struktury i zazwyczaj nie wymaga bardzo dużych kombinacji. Szukaj najprostszego rozwiązania, bardzo często okaże się poprawne!

8. Nie panikuj, jeśli nie rozumiesz każdego słowa

Jeśli jesteś jednym z tych uczniów, którzy potrzebują zrozumieć KAŻDE słowo w tekście słuchanym czy czytanym, ta rada jest dla Ciebie. Większość zadań egzaminacyjnych sprawdza całościowe zrozumienie tekstu i umiejętność wyszukiwania w nim potrzebnych informacji. Najprawdopodobniej będziesz więc w stanie zrozumieć ogólny przekaz tekstu, jeśli tylko zachowasz spokój. A może spokojny umysł pomoże Ci także zauważyć podpowiedź w odpowiedziach lub tekście do uzupełnienia? To się często zdarza! 😉

9. Czytaj to, co napisałeś!

Zawsze! Nie ważne czy jest to uzupełnianka, odpowiedź na pytanie otwarte czy list. Kiedy coś napiszesz, przeczytaj to w szerszym kontekście, czyli np. w całym zdaniu, i sprawdź, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Czy niczego nie brakuje? Czy zdania spójnie się ze sobą łączą? Czy to co napisałem ma sens? Wyrobienie w sobie nawyku czytania po sobie może ocalić kilka cennych punktów!

10. Ćwicz! Testuj! Sprawdzaj!

Testy, repetytoria, gry językowe i inne materiały stworzone są po to, aby z nich korzystać. Im więcej pracy włożysz w swoje przygotowanie teraz, tym mniejszy stres dopadnie Cię na dzień przed. Wykorzystaj ostatnie tygodnie na solidną powtórkę oraz przeprowadzenie w domowych warunkach własnego Wielkiego Próbnego Testu Ósmoklasisty. Zadbaj o odpowiednie warunki (cisza, odpowiednie miejsce, 90 min czasu) i sprawdź, jak sobie radzisz i gdzie jeszcze są obszary do popracowania. Podejdź do tego odpowiedzialnie i rzetelnie, a Twoja droga wojownika zakończy się sukcesem!

Jeśli udało Ci się doczytać do końca, specjalnie dla Ciebie mamy bonus! Ściągę” z najpopularniejszymi zwrotami przydatnymi w zadaniach pisemnych, o której była mowa w punkcie 4. Teraz już tylko pozostaje ją wydrukować (albo jeszcze lepiej – przepisać) i powiesić nad biurkiem. Nie zapomnij dopisać swoich propozycji!

 

Pobieram!

 

AUTOR: Aleksandra Marchwian