Egzamin Ósmoklasisty 2021 z angielskiego

 

Od początku pandemii minął właśnie rok i po raz kolejny ósmoklasistom przyjdzie zmierzyć się z egzaminem, do którego przygotowywali się w warunkach edukacji zdalnej. Dlatego też Ministerstwo Edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęły decyzję o wprowadzeniu zmian na egzaminie, również z języka angielskiego. Będzie prościej, ale czy lepiej? Przyjrzyjmy się zatem, co się zmieni.

 

 

Niższy poziom egzaminu

Dotychczas uczniowie przygotowywali się do testu, który miał sprawdzać ich umiejętności językowe na poziomie A2/B1. W tym roku poziom ten został obniżony do samego A2 wg CEFR. Co to oznacza w praktyce? Prostsze będą teksty do czytania ze zrozumieniem, od uczniów wymagane będą również łatwiejsze struktury. Osoba posługująca się językiem obcym na poziomie A2 rozumie wypowiedzi i często używane zwroty związane z życiem codziennym. Potrafi porozumieć się w prostych sytuacjach komunikacyjnych na tematy znane i typowe. W prosty sposób potrafi opisać swoje otoczenie i pochodzenie oraz poruszyć tematy związane z potrzebami dnia codziennego.

 

Mniej zagadnień tematycznych

Autorzy nowych wytycznych bardzo chcieli pomóc i zmniejszyć liczbę słownictwa, ale udało się to tylko częściowo. Co prawda usunięty został cały jeden dział – życie społeczne – i tu zysk jest moim zdaniem dla uczniów realny. To zazwyczaj ostatni rozdział we wszystkich repetytoriach i często nauczyciele nie mieli wystarczająco czasu na jego przerobienie. Usunięcie go daje więc więcej czasu na powtórkę przerobionych już tematów. W pozostałych tematach usunięto natomiast tylko pojedyncze porcje słówek (np. Środki płatnicze w dziale ZAKUPY). Tu uczniowie zyskają znacznie mniej, ponieważ… najczęściej już dane słownictwo musieli opanować na wcześniejszych etapach nauki.

 

Gramatyka w okrojonej wersji

Zapewne ku radości wielu uczniów, nowe wytyczne ograniczają zakres środków gramatycznych, których znajomością uczeń musi wykazać się podczas egzaminu. Wypadł trudny w zastosowaniu Past Perfect, ale również mowa zależna w czasie Present Perfect, co oznacza, że uczniowie zmierzą się wyłącznie z tą strukturą w czasie Present Simple, Past Simple oraz Future Simple. Na egzaminie nie pojawi się również II okres warunkowy oraz pytania pośrednie. Większość uczniów z pewnością ucieszy ostatnia zmiana, ponieważ to jedno z tych zagadnień, które najczęściej przysparza sporo trudności i powoduje błędy. 

 

Mniej form wypowiedzi pisemnej

Twórcy zmian łaskawym okiem zerknęli na tę najbardziej wymagającą część i wprowadzili zmiany mające ułatwić zdanie egzaminu. Mniej jest form do opanowania, wypadły bowiem notatki, ogłoszenia, zaproszenia, wiadomości sms czy pocztówki. Dyskutować można, czy uczniowie nie otrzymali tu niedźwiedziej przysługi, jako że usunięte formy należą do tych najprostszych. W katalogu spodziewanych form pozostały natomiast wiadomość, e-mail oraz wpis na blogu, co znacznie zawęziło możliwe opcje na egzaminie. Pozostaje więc skupić wszystkie siły na opanowaniu perfekcyjnie tych trzech form, które mogą się pojawić i liczyć na sprzyjający temat.

 

 

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Całościowo zmiany zmniejszają realną ilość materiału do opanowania, co oznacza, że więcej czasu można poświęcić na powtórki słownictwa i zagadnień gramatycznych, które wciąż pozostały w podstawie egzaminacyjnej. Szczególnie polecam skoncentrować się na funkcjach językowych, które przydadzą się zarówno w zadaniach testowych, jak i w tworzeniu wypowiedzi pisemnej. Korzystając z wydłużonego czasu przed egzaminem warto również poćwiczyć pisanie form, które mogą się pojawić. Przećwiczenie każdej po 2-3 razy znacząco zwiększy pewność siebie na egzaminie!

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem dla Ósmoklasistów, w którym znajdziecie listę 10 najlepszych strategii egzaminacyjnych i pobierzecie “ściągawkę” przydatną w przygotowaniu do egzaminacyjnego writingu.

Czytam!

 

 

AUTOR: Aleksandra Marchwian