W naszej szkole obchodzimy w tym roku Święto Dyni. Naszym uczniom chcemy pokazać tradycje, obyczaje i święta, które charakterystyczne są dla krajów anglojęzycznych – głównie dla Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Poznanie kultury danego kraju jest bowiem jednym z elementów poznawania języka. Dlatego też, dzieciom, które uczą się hiszpańskiego mówimy o hiszpańskiej bitwie na pomidory – Tomatinie, a tym, które uczą się j. angielskiego przedstawiamy historię świąt charakterystycznych dla USA czy Wielkiej Brytanii.

Świętem, które bardzo ważne jest dla krajów takich jak Irlandia, Wielka Brytania, Kanada czy właśnie Stany Zjednoczone jest obchodzone 31 października Halloween. Nazwa tego święta pochodzi najprawdopodobniej od słów All Hallow’s E’en co oznacza ‘wigilia Wszystkich Świętych’. W Polsce nie jest obchodzona wigilia tego święta, ale samo święto. Nie ma w nim miejsca na kolorowe stroje i zabawy jakie wiążą się z Halloween. Dla nas jest to uroczystość poważna i dostojna.

Podobnie jak nasze rzymskokatolickie święto ma swoje korzenie w odległych czasach, również korzenie Halloween sięgają zamierzchłej historii. Dokładna geneza nie jest jednak znana. Wiemy jedynie, że początki Halloween wcale nie wiązały się ze Stanami Zjednoczonymi, ale z celtyckimi obrządkami Samhain i sięgają aż 2 tyś lat! Podczas tego święta w krajach europejskich – Irlandii, Francji, Szkocji, Walii i Anglii żegnano lato, a witano zimę i obchodzono święto zmarłych. To właśnie celtyccy kapłani wierzyli, że w ten dzień zaciera się granica pomiędzy światem żywych, a umarłych podobnie jak w przedchrześcijańskim obrzędzie zadusznym – Dziadach.

Skąd jednak wziął się zwyczaj noszenia masek i strojów przypominających postaci duchów i demonów? Mało kto zdaje sobie sprawę, że również ta tradycja ma swoje korzenie w celtyckich uroczystościach na cześć zmarłych. Druidzi czyli celtyccy kapłani tańcząc wokół ognisk i palenisk nosili czarne stroje oraz maski, które miały

odstraszać złe duchy i przywoływać te dobre.

Wraz z nadejściem uroczystości chrześcijańskich, zwyczaje związane z celtyckim świętem powoli zaczęły zanikać, a emigranci z Irlandii „zawieźli” swoje celtyckie święto do Stanów Zjednoczonych. Tam Halloween jest jednym z najbardziej popularnych Świąt zaraz obok Bożego Narodzenia.

W Polsce Halloween zaczęło stawać się popularne już w latach 90tych i traktowane jest raczej jako zabawa. Warto jednak pamiętać o jego historii, bo Halloween to nie tylko słynne słowa ”cukierek albo psikus”.

W Papudze obchodzimy Święto Dyni, podczas którego dzieci poznają tradycje i zwyczaje związane z Halloween, a także słówka i zwroty opisujące ważne dla krajów anglosaskich wyrażenia. Dzieci przebierają się w stroje i biorą udział w zabawach ale wiedzą też co to święto oznacza, bo przecież zarówno Halloween jak i chrześcijańskie Święto Zmarłych dotyka sfery duchowości, tajemniczości i uczczenia pamięci i zmarłych.