Jesień to idealna pora na wykonywanie projektów z liści czy szyszek. Tego typu zabawy są niemal zawsze entuzjastycznie odbierane przez dzieci. Mogą być doskonałym momentem do ćwiczenia, utrwalania i przyswajania angielskiego słownictwa. Poniżej znajdziecie trzy jesienne crafty idealnie nadające się do powtórki/nauki angielskiego oraz pasujące do nich słówka do nauki.

Kolory z konturami liści

Ten projekt wykonać możemy z dziećmi w każdym wieku. Młodsze mogą po prostu pomalować tło, a starsze mogą wykorzystać włóczkę, taśmę washi lub papier brokatowy. Możemy nawet powycinać kawałki papieru, czasopism lub innych materiałów, aby udekorować swoje liście.

Potrzebować będziemy:

– farbki (najlepiej takie w tubkach)
– pędzelki
– mały kawałek kartonu
– dwie kartki papieru (techniczny sprawdzi się tu najlepiej)
– wzór liścia
– nożyczki

Na początek wyciśnijcie kilka kropel farby na papier, nie zapominając o nazywaniu kolorów. Wymieszajcie kolory pędzelkiem, a następnie weźcie kawałek kartonu lub inny płaski, twardy przedmiot i rozetrzyjcie farbę w kilku różnych kierunkach. Podczas schnięcia farby wytnijcie w drugiej kartce papieru kształt liścia, możecie go odrysować od takiego, którego wybraliście razem podczas spaceru. Na koniec przyklejcie kartkę z wyciętym konturem liścia na tę pomalowaną i gotowe!

Lista słownictwa:

colours – kolory
paint – farba
cardboard – karton
paper – papier
scissors – nożyczki
cut – ciąć
leaf – liść

Części ciała i kolory z wykorzystaniem liści

Liście pozmieniały swoje kolory i w większości pospadały z drzew. To ostatnie chwile na wykonanie tego łatwego i przyjemnego craftu! Idźcie na spacer po parku lub okolicy i zbierzcie kolorowe liście o różnych kształtach i rozmiarach, aby później stworzyć z nich urocze ludziki.

Do wykonania tego craftu potrzebujemy:

– liście różnych kształtów, rozmiarów i kolorów
– klej
– kartkę papieru
– markery
– naklejki-oczy (opcjonalnie)

Po zebraniu wszystkich liści po prostu przyklejcie je do kartki papieru tak, aby stworzyć ludzika. Po kolei nazywajcie jego części ciała. Jeśli wasze liście są kolorowe, nie zapomnijcie o powtórce kolorów. Na koniec możecie dodać oczka i namalować markerem buzię.

Jeśli macie do dyspozycji laminator, możecie zalaminować ludziki, ponieważ liście wyschną i staną się kruche. Jeśli nie możecie zalaminować projektu lub zdecydujecie się tego nie robić, upewnijcie się, że liście są dobrze przyklejone, w przeciwnym razie zaczną się zwijać tam, gdzie nie są przyklejone.

Lista słownictwa:

colours – kolory
eyes – oczy
mouth – buzia
head – głowa
shoulders – ramiona
arms – ręce
hands – dłonie
belly – brzuszek
legs – nogi
feet – stopy

Szyszkowy karmnik dla ptaków

Jako że powoli nadciągają nocne przymrozki, warto pamiętać o dokarmianiu ptaków. Tę czynność również możemy zamienić w świetną zabawę połączoną z nauką języka.

Potrzebne będą:

– pokrywka od pudełka na buty lub talerz
– szyszki
– masło orzechowe
– nasiona dla ptaków (kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce lub gotowa mieszanka nasion dla dzikich ptaków)
– patyczki laryngologiczne lub noże do masła
– wstążeczka

Na talerz lub pokrywkę od pudełka wysypujemy nasionka, możemy spróbować nazwać każde z osobna. Na szyszki przy pomocy patyczków lub noży nakładamy masło orzechowe, trzymając za czubek, który zostawiamy bez masła. Kiedy szyszki są dokładnie pokryte masłem, tarzamy je w nasionkach, aż będą wystarczająco oblepione. Na koniec szyszki zawiązujemy wstążeczkę i wieszamy nasz karmnik na drzewie, które łatwo nam będzie podglądać, aby nauczyć się nazw ptaszków z niego jedzących.

Lista słownictwa:

plate – talerz
shoebox lid – pokrywka pudełka po butach
cones – szyszki
peanut butter – masło orzechowe
bird seeds – nasiona dla ptaków
cereal – płatki/zboże/kasza
grains – ziarna
oatmeal – płatki owsiane
sunflower – słonecznik
hemp – konopie
pumpkin – dynia
nuts – orzechy
dried fruit – suszone owoce
tongue-depresser/ice-cream stick – patyczek laryngologiczny
ribbon – wstążka
bullfinch – gil
blackbird – kos
robin – rudzik
tit – sikorka
jay – sójka
sparrow – wróbel
finch – zięba

Milena Sokołanko
Lektorka SJ Papuga