Czy nauka angielskiego poprzez oglądanie bajek ma sens?

Czy nauka angielskiego poprzez oglądanie bajek ma sens?

Wielu rodziców nie chce by ich dzieci spędzały zbyt dużo czasu oglądając telewizję. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Przyznam jednak szczerze, że nie znam dziecka, które nie ogląda bajek. Warto się zatem zastanowić, czy można by połączyć przyjemne z pożytecznym. Odpowiedź oczywiście brzmi: „Tak! Można.” A jak? Zachęćmy dzieci do oglądania bajek po angielsku!

Robienie tego, co się lubi, wyzwala pozytywne emocje, a te pomagają w zapamiętywaniu. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ limbiczny powiązany jest z procesami poznawczymi. Gdy jesteśmy zmęczeni, znużeni, czy nerwowi, nie jesteśmy w stanie efektywnie się uczyć. Negatywne emocje blokują dopływ glukozy do mózgu, czyli pozbawiają organizm energii. Gdy jednak udziela nam się uczucie zadowolenia i radości, efektywność przyswajania wiedzy wzrasta.

Dzieci kochają oglądać bajki i utożsamiać się z bohaterami w nich występującymi. Postacie angażują uwagę dzieci, wzbudzają ich zainteresowanie. Akcje bajek skupiają się głównie na interakcjach społecznych i wydarzeniach z życia codziennego. Zawierają dość proste słownictwo i wyrażenia łatwe do zapamiętania. Bajki opierają się na powtarzalności tych samych struktur, wyrazów oraz zwrotów. Oglądając bajki w języku obcym, dzieci same wprowadzają się w świat tego języka. Dzieje się to bardzo naturalnie. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że angażując się w świat bohaterów bajki, również osłuchuje się z językiem ich komunikacji, który niepozornie chowa się w tle. Podczas oglądania bajki dziecko słucha dialogów i kojarzy je z akcją oraz z ekspresją bohaterów, z mimiką twarzy oraz gestami. Poza tym, aktorzy dubbingujący postaci mówią w bardzo zrozumiały sposób, wymawiają swoje kwestie wyraźnie i głośno. 

Gdzie w takim razie znaleźć bajki odpowiadające dzieciom, a przy okazji po angielsku? Większość z nas ma je pod ręką. A w każdym razie w laptopie, tablecie, komputerze czy telewizorze. Mowa tu o platformie internetowej Netflix. Jedną z najważniejszych zalet Netflixa jest możliwość wyboru języka, w jakim chcemy oglądać daną bajkę. Warto wybrać bajki, które dziecko już oglądało w języku polskim, zna fabułę i postaci, chętniej zatem usiądzie do obejrzenia ulubionych bajek raz jeszcze, ale tym razem w języku obcym.

Dla najmłodszych najlepiej jest wybrać produkcje, z którymi są już w jakimś stopniu zaznajomieni. Idealnym wyborem jest „Świnka Peppa”, czyli ‘Peppa Pig’. Uwielbiana przez najmłodszych, bardzo mądra postać, która pokazuje nam swoje życie rodzinne i przyjaciół. Uczy i bawi, przy okazji pokazując cudowny świat zwierząt. Oficjalny kanał z bajkami Peppy: https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa.

„Masza i Niedźwiedź” (‘Masha and the Bear’), kolejna propozycja, której nie można pominąć. Jest w niej zdecydowanie mniej słownictwa niż w przygodach Świnki Peppy, jednak dzieci uwielbiają perypetie tej dwójki: https://www.youtube.com/channel/UCu59yAFE8fM0sVNTipR4edw.

„Psi patrol” (czyli ‘Paw Patrol’) to lubiany serial o miasteczku, w którym chłopiec wraz ze swoimi psami pilnują porządku. Jest to bardzo dobra pozycja, pełna ciekawej akcji, która rozwija w dzieciach nie tylko słownictwo, ale uczy podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów: https://www.youtube.com/user/OfficialPawPatrol.

„Pidżamersi” (‘PJ Masks’) to fantastyczna bajka o superbohaterach, która podbije serca najmłodszych. Wartka akcja, zabawne dialogi i przekaz z morałem nie pozwolą dzieciom się nudzić: https://www.youtube.com/channel/UCY2jUnU118sVkdj2xafiJ0g.

Dla starszych polecam „Miraculous: Biedronka i Czarny kot” (‘Miraculous: tales of Ladybug&Cat Noir’). Prawa i porządku pilnuje Biedronka, nastoletnia dziewczyna wcielająca się potajemnie w superbohaterkę. Pomaga jej przyjaciel, Czarny kot, który także nawet przed nią nie ujawnia swojej tożsamości. Bardzo ciekawa, z morałem, nie zanudzi starszych pociech: https://www.youtube.com/channel/UCWjVfZ3VnyUwBEOkuOlaU3g.

„Młodzi Tytani” (‘TeenTitans’) to kolejna ciekawa propozycja z superbohaterami w rolach głównych. Nutka rywalizacji i przyjaznych sprzeczek między bohaterami wdraża dzieci w świat, który doskonale znają i mogą się z nim utożsamić: https://www.youtube.com/watch?v=Mia5mKF6OB8&list=PLJRBd5RNL15GyWd36o4kBYJ-IkGvS70H7.

„Spirit: Riding free” to niesamowita historia mustanga o imieniu Spirit i odważnej dziewczynie Lucky, którzy wspólnie poznają smak przyjaźni między ludźmi a zwierzętami. Jest to serial stworzony na podstawie oskarowego filmu. Fascynująca historia z niesamowitymi widokami w tle zaciekawi nawet najbardziej wymagających widzów: https://www.youtube.com/watch?v=NqLaS5LlRuY&list=PLxiUAd_nhuKRePqtpX_xr50wekA5BhwuP.

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu zwanym Netflixem. Wybór jest nieograniczony, dzieci same mogą wybrać te pozycje, które im odpowiadają. Nie będą sobie nawet zdawać sprawy, że robiąc coś tak zwyczajnego i codziennego jak oglądanie bajek, mogą sobie pomóc w nauce obcego języka.

AUTOR: Agata Prochowska

Więcej wpisów