Każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy, ruszaj się!

Chyba jeszcze nigdy nie było to aż takie ważne jak teraz, kiedy dzieci większość swojego czasu spędzają przed komputerem, ucząc się zdalnie bez lekcji wychowania fizycznego oraz aktywnie spędzonych przerw z rówieśnikami. Siedzący tryb życia nie tylko nie sprzyja naszemu ciału, ale również naszemu samopoczuciu. Jak do tej pory pogoda nie zachęcała do spędzania czasu na łonie natury, ale na szczęście przyszła wiosna, przyroda budzi się do życia, więc pora byśmy również dali się obudzić! Papuga uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego chętnie podpowiemy Wam, jak uatrakcyjnić wyjścia na dwór, by nasza aktywność nie ograniczała się do pójścia okrężną drogą do sklepu.

 

W co bawić się z dzieckiem?

 

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Nikt nie potrafił tak wymyślać zabaw i sposobów spędzania wolnego czasu, jak potrafiły to pokolenia bez dostępu do Internetu. Naszym zdaniem, niektóre zabawy są ponadczasowe i warte przypomnienia! 

  • Gry i zabawy na skakance – jeden gadżet, a tyle zastosowań! Na pewno wszyscy dobrze pamiętają zabawę w sznura czy w zegar, jednak na tym nie kończy się potencjał wykorzystania skakanki! W poszukiwaniu inspiracji zachęcamy do zajrzenia tutaj: http://sporttopestka.pl/30-zabaw-ze-skakanka/ . Autorce udało się znaleźć aż 30 zabaw z użyciem skakanki. Ciekawe, czy komuś z Was uda się wymyślić coś jeszcze innego!
  • Klasy: wystarczy kreda, kamyk i kawałek twardej powierzchni (chociaż klasy namalowane patykiem na ziemi też się nadadzą, jeśli akurat nie mamy warunków do rysowania kredą). Rzucamy kamykiem na kolejne pola i skaczemy tak, by nie dotknąć linii. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do ostatniego pola. Możemy grę urozmaicić, np. pisząc na polach literki zamiast cyferek i ustalając kategorię np. zwierzęta. Wtedy przy skakaniu trzeba wymyślić zwierzątko na literę z pola, na który upadł rzucony przez nas kamyk.

 

SPORTY I KONKURENCJE RODZINNE

Do wielu gier i sportów zespołowych potrzeba większej liczby osób, co obecnie jest dość trudnym przedsięwzięciem. Są jednak gry, w które możemy zagrać nawet w dwie osoby. Badminton, bule, czy rzut frisbee to tylko kilka przykładów tego, w co możemy pograć na dworze. 

Jeśli nasze dzieci lubią rywalizację, to można również zorganizować rodzinną olimpiadę z różnymi konkurencjami (rzut do celu, zręczność, szybkość, skok w dal, skoki z balonikiem między kolanami, odbijanie piłeczki, noszenie nakrętek od butelek na różnych częściach ciał  itd.). Oto kilka pomysłów na bardziej kreatywne konkurencje: przenoszenie wody z wiaderka do butelki (nabieramy wodę do kubeczka, biegniemy żeby przelać ją do butelki i tak przez 2 minuty, wygrywa osoba, której butelka jest najbardziej wypełniona wodą po upływie czasu) lub przenoszenie wody z naczynia do naczynia za pomocą gąbki. Pełen inspiracji na kreatywne konkurencje Pinterest znajdziecie tutaj: https://tinyurl.com/zmkjtpfk 

Wcześniej możemy przygotować też puchary za udział (np. taki: https://www.123homeschool4me.com/trophy-fathers-day-craft_57/ ), a po skończonej olimpiadzie zrobić uroczyste wręczenie nagród zakończone piknikiem. 

 

 

SPACERY Z UROZMAICENIEM

Dla niektórych dzieci (i nie tylko) sam spacer nie jest wystarczająco stymulującą i atrakcyjną aktywnością, która byłaby celem samym w sobie. Oczywiście możemy za cel spaceru uznać zjedzenie loda w parku i będzie to jak najbardziej przyjemne rozwiązanie, ale możemy też spróbować przerodzić nasz spacer w misję odnalezienia konkretnych rzeczy tzw. Scavenger hunt. W internecie znajdziemy wiele gotowych plansz do tej aktywności (np. https://teachingmama.org/wp-content/uploads/2019/04/spring-scavenger-hunt.pdf – szczególnie ciekawa jest wersja ze zmysłami). Możemy też przed wyjściem razem z dzieckiem przygotować listę rzeczy, które chcemy znaleźć i zebrać lub zaobserwować. Przygotowanie do Scavenger hunt nie zajmie nam dużo czasu, a na pewno zmotywuje to dzieci do dłuższego spacerowania oraz zachęci do rozglądania się i podziwiana otoczenia. 

Innym sposobem na urozmaicenie spaceru mogą być podchody – potrzebne są dwie drużyny (np. mama z jednym dzieckiem i tata z drugim, albo dwie zaprzyjaźnione rodziny), kreda, papier i coś do pisania. Jedna drużyna wychodzi jako pierwsza i po drodze zostawia wskazówki i zadania dla drugiej drużyny. Zadaniem drugiej drużyny jest odnalezienie kryjówki pierwszej i wykonanie po drodze wszystkich zadań. 

 

TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE AKTYWNOŚCI 

W dzisiejszych czasach możemy także uatrakcyjnić nasze spacery za pomocą technologii, z której bardzo ciężko nam zrezygnować. Nie rezygnujmy zatem, ale  wykorzystajmy ją podczas aktywności na dworze, np.: ustalmy ilość kroków, która jest naszym celem i razem z dziećmi liczmy je za pomocą odpowiedniej aplikacji. Możemy również za pomocą GPS’a postarać się narysować podczas spaceru jakiś kształt na mapie – ta aktywność już nawet ma swoją nazwę: GPS Art. Można wypróbować w tym celu aplikację Strava.

W Poznaniu dostępne są również gry miejskie, które wyznaczają, gdzie trzeba się udać i jakie wykonać zadanie, zachęcamy do zapoznania się z grami, w których można wziąć udział: https://gryturystyczne.pl/

A jeżeli lubicie rower to dzięki aplikacjom do nawigacji rowerowej możecie wyruszyć na fantastyczne wyprawy i poznać okolicę. Fajnie jest odkrywać nowe miejsca, a technologia nie pozwoli Wam się zgubić. Możecie pedałować w nieznane i podziwiać przyrodę, a potem bezpiecznie wrócić do domu i sprawdzić Wasze sportowe osiągnięcia, gdyż większość aplikacji pokaże Wam przebyte kilometry, osiągniętą prędkość, a nawet ilość spalonych kalorii 😉

 

WAKACJE W RUCHU

Podczas naszych zajęć i półkolonii letnich ruch to codzienność. Jest to bardzo ważny element naszego programu i nie polega tylko na wyjściu z dziećmi na dwór z  założeniem “niech się wybiegają”.  Każdy dzień turnusu zaczynamy od ruchowych zabaw integracyjnych, organizujemy gry terenowe i podchody, a lokalizacje naszych placówek sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu (ogrody, parki i lasy, place zabaw i okoliczne tereny zielone). Nie brakuje również wyścigów rzędów, olimpiad na wesoło, a także meczy w zbijaka czy konkursu skoków przez skakankę. Nasi półkoloniści wybawią się i wybiegają, korzystając z letniej pogody i otwartej przestrzeni, a to wszystko w języku angielskim, który otacza ich przez cały dzień!

 

Zachęcamy Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu! Mamy nadzieję, że nasze pomysły urozmaicą wasze weekendy i zainspirują do wypróbowania nowych form spędzania wolnego czasu w ruchu. Przyjemności!

 

AUTOR: Aleksandra Dmowska- Łakomy