W dzisiejszych czasach nauka języka obcego może być elementem naszej codzienności, a często może być dla nas nawet formą rozrywki. Jeśli zaczynasz przygodę z językiem obcym, wracasz do nauki po przerwie lub chcesz po prostu zwiększyć z nim kontakt, skorzystaj z poniższych sposobów. Możesz zaszaleć i wdrożyć kilka na raz, ale naszym zdaniem warto wybrać jeden i wkomponować go w swój plan dnia. Słomiany zapał jest kuszący na początku, ale pamiętaj, że to regularność przynosi największe efekty! Małymi kroczkami, ale do przodu.

 

1. Nauka angielskiego przez seriale

Łącz przyjemne z pożytecznym! Krótkie odcinki ulubionego serialu doskonale nadają się na niedługą i przyjemną lekcję. Treść już znasz, wyłącz zatem lektora i włącz napisy w języku obcym. Po jakimś czasie wróć do tych samych odcinków, tym razem już bez napisów. Chodzi o to, by rozumieć kontekst – nie wpadnij w pułapkę wypisywania każdego słówka, które jest ci obce. Jeśli chcesz, wypisz maksymalnie 5 słów lub zwrotów z każdego odcinka. Większą liczbę nowości i tak będzie trudno zapamiętać, a z czasem ich ogrom zaczyna zniechęcać, a przecież chodzi o przyjemność!

2. Aplikacje do nauki angielskiego 

Korzystaj z aplikacji do nauki nowych słówek i wyrażeń. Wiele z nich jest darmowych lub ma bezpłatny okres próbny. To doskonały sposób na codzienny kontakt z językiem w formie mini lekcji lub powtórek słownictwa, które możesz wykonywać praktycznie wszędzie – kiedy utkniesz w korku do pracy, stojąc w kolejce do sklepu, czy czekając aż ugotuje się obiad. Maksymalnie kilkanaście słówek lub jedna krótka lekcja. Pamiętaj, że po jakimś czasie powtórki nakładają się na siebie i materiału robi się coraz więcej. Nie pozwól, by ich ogrom zaczął cię z czasem przytłaczać. Wypróbuj: Duolingo, Memrise, FluentU, Babbel, czy Busuu. Przetestuj kilka i wybierz dla siebie najlepszą. Możesz też na swoim smartfonie poszukać w sklepie aplikacji pod hasłem „angielskie fiszki”.

 

 

3. Nauka angielskiego przez czytanie – anglojęzyczne książki i artykuły 

Wybierz artykuły dostępne w internecie na interesujące cię tematy albo książkę w języku obcym i czytaj jedną stronę dziennie, na przykład przed snem. Podobnie jak z serialami, warto sięgnąć po książki, które już znasz, łatwiej będzie ci zaangażować się w fabułę, a wiele informacji wyciągniesz z kontekstu. Świetne są książki dla dzieci, pisane przystępnym i zrozumiałym językiem. Coraz więcej jest także czasopism albo tak zwanych readersów, które napisane są specjalnie dla uczących się języka obcego, na różnych poziomach. Język, styl i gramatyka dostosowane są wtedy do twojego poziomu zrozumienia. Możesz też spróbować znaleźć interesującego Cię bloga w języku obcym – jeżeli temat będzie Ci bliski, z pewnością czytanie będzie przyjemnością. A jeżeli czytasz na telefonie i będziesz mieć czas i ochotę, aby „popracować z tekstem”, możesz zainstalować aplikację a la tłumacz, aby w trakcie czytania sprawdzać znaczenie niezrozumiałych fragmentów.

4. Mapy myśli i notatki z angielskiego 

Jeśli lubisz tradycyjny sposób nauki słówek, możesz samodzielnie tworzyć fiszki na małych karteczkach – z jednej strony słówko w języku obcym, z drugiej jego tłumaczenie albo przykładowe (nie za długie!) zdanie. Przyklejaj też karteczki z podpisami na wszystko co cię otacza – meble, przyprawy, półki z ubraniami – w ten sposób każdego dnia utrwalasz słownictwo podczas codziennych czynności w domu. Jest to świetny sposób na naukę razem z dziećmi, którym zapewne i tak pomagasz przygotować się do kartkówek i sprawdzianów. Możesz także tworzyć mapy myśli – zapisywać z jakim czasownikiem lub przyimkiem łączy się dane słowo, wypisać jego synonimy lub wyrazy pokrewne. Pisząc ręcznie szybciej zapamiętujemy znaczenie oraz pisownię nowych słów i wyrażeń. To jest również świetna metoda do porządkowania wiedzy i wspólnej nauki języka z nastoletnią pociechą. 

5. Angielski w samochodzie i w drodze do pracy 

Wzbogacaj swoje słownictwo przez osłuchiwanie się. Włączaj język obcy do swoich codziennych rytuałów – podczas jazdy do pracy lub szkoły włącz krótki podcast lub lekcję audio z wybranej aplikacji do nauki języka. Jeśli ćwiczysz w domu z instruktorem na youtubie czy innej platformie online – jogę, aerobik, zumbę lub podejmujesz inne fizyczne wyzwania – poszukaj tych ćwiczeń prowadzonych przez instruktora w języku obcym. Jeśli słuchasz relaksacji, niech poprowadzi się głos w języku, którego się uczysz. Znasz już większość wyrażeń charakterystycznych dla danej aktywności, więc nie obawiaj się, że nic nie będziesz  rozumieć.

 

Życzymy Ci przyjemnej i owocnej nauki języków obcych!

 

 

 

AUTOR: Barbara Dudziak-Czajkowska