Komunikacja oparta na empatii (znana także jako Porozumienie bez Przemocy, ang. Nonviolent Communication – NVC) to nic innego, jak model porozumiewania się, oparty na potrzebach. Twórca tego modelu, Marshall B. Rosenberg, w swojej praktyce zaczynał od pracy z dorosłymi. Wypracowany przez niego sposób komunikacji znakomicie sprawdził się także w relacjach z dziećmi oraz z młodzieżą. Empatyczna komunikacja pomaga nauczycielom, w szkołach i przedszkolach, oraz rodzicom, w codziennych domowych sytuacjach.

Porozumienie bez Przemocy zakłada otwartość na potrzeby dziecka, przy jednoczesnym stawianiu granic oraz pochyleniu się nad potrzebami drugiej strony. Pomaga dostrzec, co jest ważne dla naszego rozmówcy oraz wyrazić to, co w danej chwili jest istotne dla nas. W empatycznej komunikacji tkwi nieograniczona moc – dobrowolnie budujemy dobro własne oraz innych osób.

Aby osiągnąć porozumienie oparte na współdziałaniu należy zapoznać się z zasadami Porozumienia bez Przemocy i łagodnie, z troską o siebie i innych, wprowadzić je w życie.

Ideą warsztatów empatycznej komunikacji dla rodziców jest zapoznanie uczestników z zasadami Porozumienia bez Przemocy i wsparcie we wprowadzenie ich w codzienność. Rodzice nabywają praktyczne umiejętności – uczą się, jak jednocześnie zadbać o potrzeby i swoje, i swojego dziecka; jak je wyrażać w sposób zrozumiały dla dziecka i jak właściwie rozumieć potrzeby malucha. Ćwiczą obserwacje, wyrażanie swoich uczuć i potrzeb oraz formułowanie próśb. Uczą się znajdować potrzeby dziecka wtedy, kiedy ono mówi stanowcze „nie”, gdyż mogą zaobserwować, że za każdym „nie” dziecka kryje się „tak” dla ważnej dla dziecka potrzeby. Relacja oparta na potrzebach buduje kontakt i bliskość oraz wzmacnia obustronny szacunek i zrozumienie. Przy takim podejściu rośnie szansa na działania, w tym także edukację, oparte na wewnętrznej motywacji, ciekawości i chęci własnych poszukiwań; błędy są wykorzystywane do praktykowania współpracy i wspólnego szukania rozwiązań typu wygrany-wygrany.

Dbając o jasną komunikację i relacje, w których jest miejsce na uczucia i potrzeby wszystkich, w których osądy i etykiety zamieniane są na obserwacje, mamy wpływ na budowanie porozumienia i pokoju w naszym domach, szkołach, społecznościach, w kraju i na świecie. 

 

 

Kilka słów o prowadzącej: 

Nazywam się Agnieszka Imbiorkiewicz i prowadzę „Pracownię na poddaszu”. Jestem trenerką komunikacji opartej na empatii. Wspieram w tym sposobie komunikacji rodziców, nauczycieli oraz młodzież i dzieci. Uczę zasad Porozumienia Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication – NVC).

Podczas zajęć prowadzonych metodą warsztatową:

  • dowiesz się, jak być otwartym na potrzeby dziecka, przy równoczesnym stawianiu granic
  • zrozumiesz, co naprawdę kryje pod krytyką
  • nauczysz się, jak wyrażać swoje uczucia bez ranienia innych
  • dostaniesz wskazówki, jak rozwiązywać konflikty w sposób, który pozwoli zadowolić obie strony

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o warsztatach, odwiedź moją stronę: http://www.pracownianapoddaszu.pl/

lub skontaktuj się ze mną: 609 308 898 | rejestracja@pracownianapoddaszu.pl