Od jakiegoś czasu problem zanieczyszczenia środowiska i globalnego ocieplenia staje się coraz bardziej palący. Papuga całym sercem wspiera inicjatywy mające na celu ochronę zasobów naszej planety, dlatego zamiast być problemem, postanowiliśmy stać się elementem rozwiązania – przechodzimy na eko! Co to oznacza dla funkcjonowania naszej szkoły? Przeczytajcie sami!

PAPIER

Od nowego roku szkolnego używamy ekologicznego papieru z recyklingu – to na nim drukować będziemy większość naszych materiałów. Ograniczamy ilość kopii, która będzie wychodzić z naszych drukarek i dzielimy się między sobą wszystkimi nadprogramowymi wydrukami, tak aby jak najmniej z nich trafiało to kosza. A jeśli już papier musi tam trafić – trafiać będzie do makulatury. Naszym celem jest zdecydowane zmniejszenie ilości zadrukowanego papieru, bez jakiejkolwiek szkody dla programu nauczania i jakości przeprowadzonych zajęć. Chcemy także ograniczyć ilość zalaminowanych materiałów, dlatego modyfikujemy nasz program i tworzymy uniwersalne pomysły na gry, które dzięki tematycznym kartom odpowiadać będą wszystkim tematom przez cały rok. Również tegoroczne ewaluacje trafią do Państwa wyłącznie w formie elektronicznej. W łazienkach nie zobaczycie za to już papierowych ręczników – zastąpią je regularnie prane i wymieniane bawełniane ręczniki – znacznie przyjemniejsze dla dłoni i środowiska. 

MNIEJ PLASTIKU! 

Chcemy ograniczyć ilość plastikowych śmieci, które produkuje szkoła, dlatego przestawiamy się całkowicie na wodę z kranu (poznańska kranówka jest w 100% zdatna do picia!). Rezygnujemy także z wykorzystywania na zajęciach plastikowych kubków, talerzyków czy słomek. Od nowego roku szkolnego staramy się tworzyć prace plastyczne głównie z materiałów możliwych do recyklingu lub nawet wykorzystywać technikę upcyclingu, czyli nadawać zużytym materiałom nowe życie. 

SEGREGACJA

W papugach pojawią się kosze na śmieci z wyraźnymi oznaczeniami recyklingowymi – to właśnie do nich trafiać będą zarówno śmieci z sal lekcyjnych, jak i z poczekalni rodziców. Zadbamy także o pojemniki na plastikowe nakrętki oraz baterie.

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Doskonale wiemy, że nasze działania to dopiero połowa sukcesu. Dlatego planujemy zaangażować w nasze działania młodych papugowiczów i wraz z nimi tworzyć nowe standardy ekologiczne w naszej szkole. W trakcie zajęć znajdziemy również czas aby rozmawiać o ekologii i nowych rozwiązaniach, które pomogą ocalić naszą planetę. Chcemy aby ekologiczna Papuga była naszym wspólnym celem i wyborem. 

Mamy świadomość, że nasze działania to jedynie kropla w morzu potrzeb, jednak czujemy, że to dobry czas na przejście na ekologiczną stronę mocy i głęboko wierzymy, że cała rodzina Papugi włączy się w nasze starania o lepszą planetę. Wówczas nam wszystkim będzie się lepiej żyło!

Aleksandra Marchwian

Metodyk SJ Papuga