Messi naucz mnie hiszpańskiego!

Messi naucz mnie hiszpańskiego!

Czy piłkarze i dziecięca gwiazda filmów i muzyki mogą nauczyć dzieci języka? Może nie tak dosłownie, ale na pewno postaci te będą dobrą motywacją, aby zacząć uczyć się niemieckiego czy  hiszpańskiego. Są to dwa najchętniej wybierane języki obce w naszej szkole, zaraz po języku angielskim.

Najtrudniejszy język świata? Nie, to nie niemiecki, ale chiński i polski – jak wynika z najnowszych badań. Dzieci nie stawiają sobie barier tak jak widzą je dorośli. Nawet gdy nam wydaje się, że gramatyka danego języka jest dość skomplikowana, dla naszych dzieci może ona być całkiem prosta. W Europie, językiem niemieckim posługuje się ok. 95 milionów ludzi. Oznacza to, że język naszych zachodnich sąsiadów jest najpopularniejszy w Europie. Hiszpański zajmuje również miejsce w ścisłej czołówce języków na całym świeci, a posługuje się nim 500 milionów  ludzi na Ziemi! Znając więc jeden z tych trzech języków, lub co więcej, znając je wszystkie, jesteśmy w stanie komunikować się bez problemu na całym świecie.

Dla dzieci najlepszą motywacją do nauki języków jest obietnica dobrej zabawy, ale mają one również swoich obcojęzycznych bohaterów, których podziwiają. W ten sposób, bardzo popularny stał się język hiszpański, a to za sprawą słynnej Violetty, która swoje przeboje śpiewa właśnie w tym języku. Podobnie jest ze sławnymi piłkarzami m.in. Messi, Ronaldo, Iniesta, Philip Lahm, aż wreszcie Ribbery, którzy posługują się językiem hiszpańskim lub niemieckim. To często wystarczający powód do tego, aby dzieci skutecznie same zaczęły poznawać te języki w tempie, jakiego nie powstydziłby się nawet Lewandowski!

Popularność języka niemieckiego zaczęła zwiększać się z roku na rok, już po wstąpieniu Polski do Unii Europjeskiej. Otwarte granice stały się szansą na świetną i dobrze płatną pracę, również poza granicami Polski. W ten sposób działa też wiele poznańskich uczelni, które poprzez studenckie wymiany i programy takie jak Socrates Erasmus nawiązują współpracę z placówkami na całym świecie.  Studenci mogą dzięki temu poznawać zagraniczne rynki pracy.  Z badań wynika, że w Polsce języka niemieckiego uczy się aż 2,29 mln osób. Jest to dowód na to, że język ten wciąż jest bardzo atrakcyjny i daje duże możliwości pracy i studiów za granicą, również w Stanach Zjednoczonych.  Większość z badanych firm i ich właścicieli w USA, zdecydowałoby się na zatrudnienie kandydata znającego j. niemiecki , niż innego o podobnych kwalifikacjach, bez znajomości tego języka! Ponadto, językowi specjaliści przekonują, że znając podstawy angielskiego, łatwiej będzie nam nauczyć się niemieckiego ponieważ wspólnym przodkiem tych dwóch języków był język germański. Ich słownictwo i gramatyka jest więc bardzo podobna.

Dwa lata temu, największym powodzeniem wśród studentów z całego świata, również z Polski, cieszyły się uczelnie hiszpańskie a i dziś nie brakuje tych, którzy na stałe przeprowadzają się do krajów hiszpańskojęzycznych. W ciągu dwóch lat zainteresowanie językiem hiszpańskim wzrosło o 21%! Madryd, Granada i Sevilla są wciąż najpopularniejszymi studenckimi kierunkami jeżeli chodzi o wyjazdy w ramach programu Socrates Erasmus. Czasy, w których hiszpańskie i brazylijskie telenowele podbijały Polskę sprawiły, że wiele osób decydowało się wtedy na naukę tego właśnie języka. Nic w tym dziwnego, bo hiszpański jest bardzo podobny do naszego języka ojczystego i dlatego dzieciaki nie mają problemu z poznawaniem jego struktury i gramatyki.

Biegle posługując się językiem angielskim i łącząc go ze znajomością niemieckiego i hiszpańskiego, dzieciaki są w stanie porozumieć się z każdym, na całym świecie. Warto więc zacząć naukę jak najwcześniej, bazując również na zainteresowaniu dzieci hiszpańsko i niemieckojęzycznymi gwiazdami.

Więcej wpisów