Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Język angielski stał się już standardem. Wkrótce jego perfekcyjna znajomość nie będzie już atutem, a zwyczajnie koniecznością. Dlatego warto jak najwcześniej zadbać o to, by język nie sprawiał nam i naszym dzieciom większych trudności. To może stać się jedynie dzięki odpowiednim ćwiczeniom stymulującym umiejętności komunikacyjne oraz odpowiednio częstej i jakościowej ekspozycji na język. Wbrew pozorom to właśnie ten drugi warunek zdaje się być wyzwaniem dla większości rodziców pragnących zapewnić pociechom jak najlepszy start. Przedstawiam kilka prostych, ale sprawdzonych sposobów na zapewnienie kontaktu z językiem poza zajęciami z lektorem. Początek nowego roku już za kilka dni, a to świetny czas na wprowadzenie nowych zwyczajów i rytuałów. Te językowe mogą być zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Spróbujcie dodać naukę języka do listy swoich postanowień noworocznych! 

 

#1 ANGLOJĘZYCZNE BAJKI I FILMIKI

Jednym z najprostszych sposobów jest oglądanie wraz z dzieckiem anglojęzycznych filmików dostępnych w sieci. Oczywiście nie wszystkie są równie wartościowe, jednak poświęcając nieco czasu można znaleźć prawdziwe perełki. Wystarczy jedna krótka bajka lub film dziennie by znacząco zwiększyć szansę na lepsze posługiwanie się językiem angielskim w przyszłości. Dobre nagrania to także poprawny akcent i poszerzone słownictwo oraz lepsze osłuchanie się z językiem. Dla młodszych zdecydowanie polecamy anglojęzyczne wersje znanych i lubianych bajek (Peppa Pig, Masha and the Bear, Caillou), a starsi z pewnością będą zainteresowani filmikami popularnonaukowymi od National Geographic Kids czy Dr Bincos.

#2 ANGLOJĘZYCZNE QUIZY TEMATYCZNE ONLINE

Starsze dzieci i młodzież docenią szansę obcowania z językiem przy pomocy gier online. W internecie łatwo można znaleźć platformy oferujące zestawy powtórkowe z różnych kategorii tematycznych i wspomagających naukę gramatyki. Również Papuga przygotowuje dla swoich uczniów zestawy słownictwa na platformie QUIZLET, które są skorelowane z materiałem aktualnie przerabianym na zajęciach. Dostęp do nich można znaleźć w comiesięcznych zamierzeniach. Dla starszych dzieci, pracujących na podręcznikach National Geographic Learning, proponujemy również korzystanie z dedykowanej aplikacji, która zawiera gry wspierające materiał z podręcznika.

#3 KONTAKT Z NASTOLATKAMI Z CAŁEGO ŚWIATA

Konieczność komunikacji z innym człowiekiem działa na mózg niezwykle mobilizująco. Dlatego być może warto zaproponować nastolatkowi internetowe platformy wymiany myśli i fora, na których spotykają się nastolatki z całego świata. To miejsca, gdzie młodzież dyskutuje o najnowszych serialach na Netflixie czy aktualnych idolach. W ten sposób naturalnie i w niewymuszony sposób nastolatek będzie używał języka i wzbogacał swoją bazę słownictwa i struktur.

#4 ANGIELSKIE FILMY Z ANGIELSKIMI NAPISAMI

Kiedy nasz nastolatek opanuje już bez problemu sztukę oglądania filmów z napisami, warto spróbować sprawdzonego sposobu na szybką poprawę poziomu rozumienia tekstu ze słuchu. Oglądanie filmów w języku angielskim z włączoną funkcją wyświetlania napisów po angielsku umożliwi wsłuchiwanie się w kwestie bohaterów przy równoczesnej możliwości weryfikacji usłyszanego tekstu z pojawiającymi się napisami. Można zacząć od filmów, które są nam już znane – wówczas łatwiej będzie pokonać pierwsze nerwy, które pojawiają się kiedy trzeba mocniej skupić się na dialogach – w końcu znamy już ten film! Gdy nasz nastolatek (a może i my sami) nabierze pewności siebie, można stosować tą technikę w stosunku do nowych filmów i rozkoszować się edukacyjną wersją rozrywki.

#5 ANGIELSKIE MENU W GADŻETACH

Ten prosty trik może wydawać się aż zbyt prosty, ale mimo wszystko działa! Warto spróbować zmienić język naszych elektronicznych gadżetów na angielski. Ponieważ większość czynności wykonujemy na naszych telefonach, komputerach i tabletach mechanicznie, nie odczujemy większej zmiany. Przynajmniej dopóki nie okaże się, że podświadomie przyswoiliśmy sobie sporą dawkę nowego słownictwa i komend. Takie rozwiązanie sprawia również, że często mamroczemy pod nosem ścieżkę, którą pokonują nasze palce po menu w obcym języku, co pozwala na jeszcze trwalsze przyswojenie słownictwa. Przynosi efekty bez dużego zaangażowania – warto spróbować!

 

Mamy nadzieję, że któraś z naszych propozycji przypadła Wam do gusty i dacie jej szansę. Pamiętajcie, że im większa ekspozycja na język, czyli im większy z nim kontakt, tym lepsze efekty!