Jakim językiem władać, aby kariera galopowała z prędkością światła? Angielski wciąż króluje jako język, który trzeba znać – i to obowiązkowo. Mało tego, znajomość języka angielskiego uznawana jest za podstawową umiejętność, którą wykorzystuje się podczas poszukiwania dobrej pracy. Pracodawcy coraz częściej zwracają jednak uwagę na umiejętność posługiwania się dwoma, a nawet trzema językami. Jakich języków warto się więc uczyć?

Moda na języki przychodzi i odchodzi pozostawiając po sobie rzesze osób znających podstawy chińskiego, szwedzkiego czy węgierskiego. Często ulegamy takim modom, ale może warto przyjrzeć się tym językom, które pomogą nam nie tylko porozumieć się z większością obcokrajowców, ale i zdobyć wymarzoną pracę, nawet za granicą? 96% językami świata włada ok 3% populacji. Jakie są więc języki, którymi posługuje się większość ludzi na świecie?

 

Języki najbardziej popularne

Nie ma nic dziwnego w tym, że najwięcej ludzi na świecie posługuje się językiem chińskim. Następny w kolejności  jest język hindi a następnie? Jeśli domyślacie się, że jest to język angielski to macie rację. Angielskim włada aż 527 mln ludzi na całym świecie w 101 krajach! W czołówce jest również język hiszpański, którym posługują się mieszkańcy Ameryki Południowej czy południowej części Stanów Zjednoczonych. Hiszpański jest po języku angielskim najczęściej nauczanym językiem świata. Kolejne języki najbardziej popularne to francuski, arabski czy niemiecki.

 

Język obcy w pracy

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, język angielski jest traktowany przez pracodawców jako umiejętność, którą posiadać powinien każdy pracownik, a dopiero każdy kolejny język traktowany jest jako wartość dodana. Angielski, którego naukę mogą rozpoczynać już nawet 2-3 letnie dzieci będzie przyswajany przez nie w sposób naturalny. Maluchy przyswajają bez problemu słownictwo, wyrażenia, na zasadzie powtarzania słyszanych wyrazów, a podczas zabawy nauka języka obcego będzie dla nich wyłącznie przyjemnością. Warto pomyśleć o tym, aby dzieci już od najmłodszych lat miały kontakt z językiem, a nauka kolejnego lub równoczesna nauka dwóch języków będzie przychodzić im z jeszcze większą łatwością. Wśród języków popularnych jeżeli chodzi o kontakty biznesowe i handlowe, znajduje się język rosyjski, a także włoski czy francuski. Znajomość języków skandynawskich również  jest coraz bardziej doceniana przez pracodawców, podobnie jak mniej popularne języki jak portugalski, japoński czy węgierski. Co jednak z językiem hiszpańskim tak popularnym w całej Europie?

 

Dlaczego język hiszpański?

W szkole podstawowej i gimnazjum coraz większy nacisk kładzie się na naukę drugiego języka obcego. Coraz częściej jest nim język hiszpański. Skąd taka popularność tego języka i dlaczego warto się go uczyć? Myśląc o pracy w zagranicznych korporacjach czy też wyjedzie do pracy za granicę mamy szansę zdobyć ją w jednym z 21 państw, gdzie hiszpański jest językiem urzędowym. W połączeniu z językiem angielskim mamy szansę na naprawdę dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. W ciągu 5 lat liczba publikacji w Internecie w języku hiszpańskim wzrosła z 10% do 55%. Oznacza to, że język angielski ma świetnego konkurenta. Język hiszpański można studiować na takich kierunkach jak hiszpański w turystyce czy w biznesie, a to daje jeszcze większe możliwości poznania krajów hiszpańskojęzycznych, jak również zdobycia dobrej pracy w tych właśnie krajach. Języka hiszpańskiego, podobnie jak każdego innego języka, warto uczyć się do jak najmłodszych lat. Hiszpański jest podobny do naszego ojczystego języka, stąd dzieciaki bardzo szybko poznają jego strukturę – co ułatwia jego poznanie. Małe grupy oraz nauka poprzez zabawę to świetny sposób na poznanie nie tylko samego języka, ale również krajów, w których jest on używany.