Nauka języków obcych jest dziś tak naturalna jak nauka języka ojczystego. Nic więc dziwnego, że coraz młodsze dzieci zaczynają swoją językową przygodę. Jak jednak wybrać szkołę, która będzie przyjazna dziecku i rozbudzi w nim pasję do nauki?

Na całym świecie istnieją szkoły językowe, w których nauka wiąże się z wyborem danej metody nauczania. Wśród nich znajduje się popularna Metoda Helen Doron, Callana czy Berlitza. Na podstawie metod i opinii innych osób na temat danej szkoły, rodzice zwykle podejmują decyzję o wyborze szkoły językowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

 

Lektorzy

Przede wszystkim ważne jest doświadczenie i umiejętności lektorów, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi. To właśnie lektorzy sprawiają, że maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach, chcą do szkoły wracać i cieszą się na samą myśl o tym, że mogą pobawić się z rówieśnikami. Lektorzy przygotowując się do zajęć często wykorzystując swoje zainteresowania.  W ten sposób zarażają swoją pasją nie tylko do języka, ale innych sposobów spędzania wolnego czasu. Lektorzy i nauczyciele, którzy mają mieć zajęcia z dziećmi muszą również przejść wymagający proces rekrutacyjny, a także powinni regularnie uczestniczyć w szkoleniach metodycznych. Warto upewnić się czy jest tak w szkole, którą chcemy wybrać.

Forma nauczania

Przed wyborem szkoły warto przyjrzeć się metodzie jaką w szkole uczone są dzieci. W wielu  miejscach można wziąć udział w lekcji pokazowej, zobaczyć ja na zajęcia reagują maluchy i czy chętnie wrócą tam na zajęcia. Wśród metod, na które warto zwrócić mogą znajdować się:

  • metoda komunikacyjna
  • metoda naturalna
  • metoda reagowania całym ciałem

Każda z tych metod jest dla dziecka bardzo atrakcyjna ponieważ wykształca wszechstronną sprawność językową.

Wybieramy szkołę językową dla naszego dzieckaAtmosfera

To kolejny element, na który warto zwrócić uwagę wybierając szkołę dla dziecka. Podobnie jak dorośli nie czują się w pewnych sytuacjach komfortowo, również dzieci powinny chętnie przychodzić na zajęcia. Dlatego ważne jest to, aby podejście lektorów do każdego dziecka było indywidualne, a program dostosowany do danej grupy wiekowej czy do umiejętności uczniów. Pomoce dydaktyczne, pomoc lektorów gdy dzieci nie są zbyt pewne siebie, a także włączanie do zabawy tych nieśmiałych sprawia, że dzieci czują się bezpiecznie i nie mają problemu z otwarciem się na grupę rówieśników.

Nauka poprzez zabawę

To jeden z najważniejszych elementów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko jeśli chcemy wybrać szkołę dla przedszkolaka. Również starsze dzieci potrzebują do nauki elementów ruchowych, gier i zabaw językowych, a także materiałów interaktywnych. Nauka starszych dzieci oczywiście różni się od przyswajania wiedzy przez maluchy, ale również gimnazjaliści powinni chętnie wracać na zajęcia z języka obcego. Więcej o nauce poprzez zabawę przeczytacie w naszym artykule.

Wybór szkoły językowej wcale nie musi być trudny. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to jak reagują dzieci na naukę po pierwszych zajęciach. Jeżeli są zadowolone i po powrocie do domu chętnie opowiadają o lekcji, a na dodatek pytają kiedy odbędzie się kolejna to chyba nie możemy mieć żadnych wątpliwości, że szkoła będzie idealnym wyborem dla maluchów.