Dzieci narażone są na stres już od pierwszych dni spędzanych w szkole. Często związany jest on z nowym otoczeniem i obawą o to, czy poradzą sobie wśród nowych koleżanek i kolegów. Gdy okazuje się, że w tym obszarze radzą sobie świetnie, kolejnym etapem jest pokonanie strachu przed sprawdzaniem wiedzy, a tego niestety uniknąć się nie da.

Nie znamy chyba nikogo, kto głośno i śmiało może powiedzieć, że nigdy się nie stresuje. Każdy z nas ma swoją piętę achillesową i w różny sposób reaguje na stres. Również ten związany z różnego rodzaju egzaminami. Niestety, w wielu szkołach tzw. wyścig szczurów to chleb powszedni i zaczyna się już od pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzieciom ciężko wyjaśnić, że nie muszą być najlepsze, ale egzaminy, sprawdziany i testy zawsze już będą częścią ich szkolnego i zawodowego żcyia. My jednak wiemy jak sprawić, by te językowe, były czymś bardzo przyjemnym. Czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, bo nie dość, że nauka języka angielskiego już od najmłodszych lat odbywa się poprzez zabawę, to również egzaminy wyglądają tak jakby były jej integralną częścią. O jakich egzaminach mowa? Są to egzaminy Cambridge YLE ( Young Learners English), które zdawać mogą dzieci w wieku 7-12 lat. Wielu rodziców zastanawia się pewnie po co narażać dzieci na dodatkowy stres i dlaczego oprócz sprawdzianów w szkole mają pisać jeszcze dodatkowy egzamin z języka obcego? Pytania te są dość zasadne, jednak egzaminy, o których mowa, nie są zwykłymi, stresującymi egzaminami. Zdawane są przez dzieci na całym świecie już od 1997 roku na kilku poziomach zaawansowania.

 

Kiedy dzieci mogą przystąpić do egzaminu? 

Uczniowie mogą zdawać egzamin Cambridge YLE na trzech poziomach zaawansowania.

  • Pierwszy poziom to poziom Starters. Egzamin na tym poziomie mogą zdawać dzieci w wieku od 7-11 lat gdy dzieci opanowały już ok. 300 angielskich słów i maja za sobą ok. 100 godzin nauki języka angielskiego. Na egzaminie uczniowie będą musieli m.in. wskazywać co znajduje się na obrazku, lub odpowiedzieć na proste pytanie o sobie.
  • Drugi poziom to Movers dla dzieci w wieku 10-12 lat. Uczniowie przystępujący do tego egzaminu znają już ok. 600 słów, a liczba godzin nauki języka angielskiego to 175. Dzieci podczas egzaminu będą musiały zrozumieć instrukcje w j. angielskim czy wypełnić prosty formularz o sobie.
  • Ostatni poziom, na którym można zdawać egzamin Cambridge YLE to Flyers. Egzamin na tym poziomie przeznaczony jest dla dzieci w wieku 11 – 12 lat. Uczniowie znają ok. 1000 słów i mają za sobą 250 godzin nauki języka. Podczas tego egzaminu dzieci zadają pytania i będą musiały napisać bądź opowiedzieć krótką historyjkę.

Forma egzaminu

Egzaminy składają się z trzech części, które mają sprawdzić wiedzę oraz umiejętności z zakresu słuchania, pisania, czytania i mówienia. Ezgamin na poziomie Starters trwa 45 min, na poziomie Movers 62 minuty, a na poziomie Flyers 74 minuty. Wielu rodziców obawia się, że przystąpienie do egzaminu będzie dodatkowym źródłem stresu dla dzieci. Jednak przygotowanie do testu oraz sama jego forma jest dla małych uczniów niezwykle atrakcyjna. Przede wszystkim dlatego, że arkusze egaminacyjne mają przyjazną formę. Wiele zadań polega na kolorowaniu bądź rysowaniu. Z każdej części testu dzieci otrzymują tarcze. Maksymalnie jest ich pięć – za każdą umiejętność. Po kilku tygodniach od przystąpienia do egzaminu, dzieci otrzymują świadectwo egzaminacyjne, co jest dla nich dodatkową nagrodą. Egzaminy YLE sprawdzane są w Anglii więc to również może być dodatkową atrakcją dla dzieci.

 

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że egzaminy Cambridge YLE oswajają uczniów z formą egzaminu nie tylko w formie pisemnej. Dzieci nie odczuwają stresu związanego z pisaniem testu i oswajają się z komisją. Ponadto, niektóre dzieci potrzebują dodatkowej motywacji do nauki,a może nią być właśnie egzamin YLE. Dzieci dowiedzą się również jak wiele już potrafią i w ten sposób nabiorą większej pewności siebie. Egzamin w niczym nie przypomina stresujących sytuacji, a przyjaźni egzaminatorzy sprawiają, że dzieci nie są przestraszone, a wręcz przeciwnie. W Papudze sami możemy obserwować przygotowanie do Camridge YLE, bo od dwóch lat uczniowie piszą test w siedzibie naszej szkoły. Więcej informacji na temat egzaminów dla dzieci można uzyskać klikając w poniższy link:

 

https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/cambridge-english/ktory-wybrac/egzaminy-dla-dzieci