Wielu rodziców może niekoniecznie być za tym, aby ich dzieci spędzały za dużo czasu oglądając telewizję. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Co prawda warto zastanowić się, czy można by połączyć przyjemne z pożytecznym? Oczywiście brzmi: „Tak! Można!” Robienie tego, co się lubi, wyzwala pozytywne emocje, a te pomagają w zapamiętywaniu. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ limbiczny powiązany jest z procesami poznawczymi. Gdy jesteśmy zmęczeni, znużeni, nerwowi nie jesteśmy w stanie efektywnie się uczyć. Negatywne emocje blokują dopływ glukozy do mózgu, czyli pozbawiają organizm energii. Gdy jednak udziela nam się uczucie zadowolenia i radości, efektywność przyswajania wiedzy wzrasta.

Dzieci kochają oglądać bajki i utożsamiać się z bohaterami w nich występującymi. Postacie angażują uwagę dzieci, wzbudzają ich zainteresowanie. Akcje bajek skupiają się głównie na interakcjach społecznych i wydarzeniach z dnia codziennego. Zawierają dość proste słownictwo i wyrażenia łatwe do zapamiętania. Bajki opierają się na powtarzalności tych samych struktur, wyrazów oraz zwrotów. Oglądając bajki w języku obcym, dzieci same wprowadzają się w świat tego języka. Dzieje się to bardzo naturalnie. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że angażując się w świat bohaterów bajki, również osłuchuje się z językiem ich komunikacji, który niepozornie chowa się w tle. Podczas oglądania bajki dziecko słucha dialogów i kojarzy je z akcją oraz z ekspresją bohaterów, z mimiką twarzy oraz gestami. Poza tym, aktorzy dubbingujący postaci mówią w bardzo zrozumiały sposób, wymawiają dialogi wyraźnie i głośno. Kolejną zaletą bajek jest ich długość, wystarczająca do możliwości skupienia się dzieci.

Gdzie w takim razie znaleźć bajki odpowiadające dzieciom, a przy okazji po angielsku? Większość z nas ma je pod ręką. A w każdym razie w laptopie, tablecie, komputerze czy telewizorze. Mowa tu o platformie internetowej Netflix. Jedną z najważniejszych zalet Netflixa jest możliwość wyboru języka, w jakim chcemy oglądać daną bajkę, których wybór jest tak ogromny, że może nawet przytłoczyć. Warto wybrać bajki, które dziecko już oglądało w języku polskim, zna fabułę i postaci, chętniej zatem usiądzie do obejrzenia ulubionych bajek w języku obcym. Co w takim razie polecamy?

Dla najmłodszych najlepiej jest wybrać produkcje, z którymi są już w jakimś stopniu zaznajomieni. Idealnym wyborem jest “Świnka Peppa”, czyli ‘Peppa Pig’. Uwielbiana przez najmłodszych, bardzo mądra postać, która pokazuje nam swoje życie rodzinne i przyjaciół. Uczy i bawi, przy okazji pokazuje cudowny świat zwierząt. Oficjalny kanał z bajkami Peppy https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa.

„Masza i Niedźwiedź” (‘Masha and the Bear’), kolejna propozycja, której nie można pominąć. Jest w niej zdecydowanie mniej słownictwa niż w przygodach Świnki Peppy, jednak dzieci uwielbiają jej przygody https://www.youtube.com/channel/UCu59yAFE8fM0sVNTipR4edw.

„Psi patrol” (czyli ‘Paw Patrol’), i lubiany serial o miasteczku, w którym chłopiec wraz ze swoimi psami pilnują porządku. Jest to bardzo dobra pozycja, pełna ciekawej akcji, rozwija w dzieciach nie tylko słownictwo, ale uczy podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów https://www.youtube.com/user/OfficialPawPatrol.

„Pidżamersi” (‘PJ Masks’) to fantastyczna bajka o superbohaterach, która podbije serca najmłodszych. Wartka akcja, zabawne dialogi i przekaz z morałem nie pozwolą dzieciom się nudzić https://www.youtube.com/channel/UCY2jUnU118sVkdj2xafiJ0g.

Dla starszych polecam “Miraculous: Biedronka i Czarny kot” (‘Miraculous: tales of Ladybug&Cat Noir’). Prawa i porządku pilnuje Biedronka, nastoletnia dziewczyna wcielająca się potajemnie w superbohaterkę. Pomaga jej przyjaciel, Czarny kot, który także nawet przed nią nie ujawnia swojej tożsamości. Bardzo ciekawa, z morałem, nie zanudzi starszych pociech https://www.youtube.com/channel/UCWjVfZ3VnyUwBEOkuOlaU3g.

„Młodzi Tytani” (‘TeenTitans’) to kolejna ciekawa propozycja z superbohaterami w rolach głównych. Nutka rywalizacji i przyjaznych sprzeczek między bohaterami wdraża dzieci w świat, który doskonale znają i mogą się z nim utożsamić https://www.youtube.com/watch?v=Mia5mKF6OB8&list=PLJRBd5RNL15GyWd36o4kBYJ-IkGvS70H7.

„Spirit: Riding free” to niesamowita historia mustanga o imieniu Spirit i odważnej dziewczynie Lucky, którzy wspólnie poznają smak przyjaźni między ludźmi a zwierzętami. Jest to serial stworzony na podstawie oskarowego filmu. Fascynująca historia z niesamowitymi widokami w tle zaciekawi nawet najwybredniejszych widzów https://www.youtube.com/watch?v=NqLaS5LlRuY&list=PLxiUAd_nhuKRePqtpX_xr50wekA5BhwuP.

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu zwanym Netflixem. Wybór jest nieograniczony, dzieci same mogą wybrać te pozycje, które im odpowiadają. Nie będą sobie nawet zdawać sprawy, że robiąc coś tak zwykłego jak oglądanie bajek, mogą sobie pomóc w nauce obcego języka.

Agata Prochowska
Lektorka SJ Papuga