Wielu rodziców nie chce by ich dzieci spędzały zbyt dużo czasu oglądając telewizję. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Przyznam jednak szczerze, że nie znam dziecka, które nie ogląda bajek. Warto się zatem zastanowić, czy można by połączyć przyjemne z pożytecznym. Odpowiedź oczywiście brzmi: „Tak! Można.” A jak? Zachęćmy dzieci do oglądania bajek po angielsku!

Robienie tego, co się lubi, wyzwala pozytywne emocje, a te pomagają w zapamiętywaniu. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ limbiczny powiązany jest z procesami poznawczymi. Gdy jesteśmy zmęczeni, znużeni, czy nerwowi, nie jesteśmy w stanie efektywnie się uczyć. Negatywne emocje blokują dopływ glukozy do mózgu, czyli pozbawiają organizm energii. Gdy jednak udziela nam się uczucie zadowolenia i radości, efektywność przyswajania wiedzy wzrasta.

Dzieci kochają oglądać bajki i utożsamiać się z bohaterami w nich występującymi. Postacie angażują uwagę dzieci, wzbudzają ich zainteresowanie. Akcje bajek skupiają się głównie na interakcjach społecznych i wydarzeniach z życia codziennego. Zawierają dość proste słownictwo i wyrażenia łatwe do zapamiętania. Bajki opierają się na powtarzalności tych samych struktur, wyrazów oraz zwrotów. Oglądając bajki w języku obcym, dzieci same wprowadzają się w świat tego języka. Dzieje się to bardzo naturalnie. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że angażując się w świat bohaterów bajki, również osłuchuje się z językiem ich komunikacji, który niepozornie chowa się w tle. Podczas oglądania bajki dziecko słucha dialogów i kojarzy je z akcją oraz z ekspresją bohaterów, z mimiką twarzy oraz gestami. Poza tym, aktorzy dubbingujący postaci mówią w bardzo zrozumiały sposób, wymawiają swoje kwestie wyraźnie i głośno. 

Gdzie w takim razie znaleźć bajki odpowiadające dzieciom, a przy okazji po angielsku? Większość z nas ma je pod ręką. A w każdym razie w laptopie, tablecie, komputerze czy telewizorze. Mowa tu o platformie internetowej Netflix. Jedną z najważniejszych zalet Netflixa jest możliwość wyboru języka, w jakim chcemy oglądać daną bajkę. Warto wybrać bajki, które dziecko już oglądało w języku polskim, zna fabułę i postaci, chętniej zatem usiądzie do obejrzenia ulubionych bajek raz jeszcze, ale tym razem w języku obcym.

Dla najmłodszych najlepiej jest wybrać produkcje, z którymi są już w jakimś stopniu zaznajomieni. Idealnym wyborem jest “Świnka Peppa”, czyli ‘Peppa Pig’. Uwielbiana przez najmłodszych, bardzo mądra postać, która pokazuje nam swoje życie rodzinne i przyjaciół. Uczy i bawi, przy okazji pokazując cudowny świat zwierząt. Oficjalny kanał z bajkami Peppy: https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa.

„Masza i Niedźwiedź” (‘Masha and the Bear’), kolejna propozycja, której nie można pominąć. Jest w niej zdecydowanie mniej słownictwa niż w przygodach Świnki Peppy, jednak dzieci uwielbiają perypetie tej dwójki: https://www.youtube.com/channel/UCu59yAFE8fM0sVNTipR4edw.

„Psi patrol” (czyli ‘Paw Patrol’) to lubiany serial o miasteczku, w którym chłopiec wraz ze swoimi psami pilnują porządku. Jest to bardzo dobra pozycja, pełna ciekawej akcji, która rozwija w dzieciach nie tylko słownictwo, ale uczy podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów: https://www.youtube.com/user/OfficialPawPatrol.

„Pidżamersi” (‘PJ Masks’) to fantastyczna bajka o superbohaterach, która podbije serca najmłodszych. Wartka akcja, zabawne dialogi i przekaz z morałem nie pozwolą dzieciom się nudzić: https://www.youtube.com/channel/UCY2jUnU118sVkdj2xafiJ0g.

Dla starszych polecam “Miraculous: Biedronka i Czarny kot” (‘Miraculous: tales of Ladybug&Cat Noir’). Prawa i porządku pilnuje Biedronka, nastoletnia dziewczyna wcielająca się potajemnie w superbohaterkę. Pomaga jej przyjaciel, Czarny kot, który także nawet przed nią nie ujawnia swojej tożsamości. Bardzo ciekawa, z morałem, nie zanudzi starszych pociech: https://www.youtube.com/channel/UCWjVfZ3VnyUwBEOkuOlaU3g.

„Młodzi Tytani” (‘TeenTitans’) to kolejna ciekawa propozycja z superbohaterami w rolach głównych. Nutka rywalizacji i przyjaznych sprzeczek między bohaterami wdraża dzieci w świat, który doskonale znają i mogą się z nim utożsamić: https://www.youtube.com/watch?v=Mia5mKF6OB8&list=PLJRBd5RNL15GyWd36o4kBYJ-IkGvS70H7.

„Spirit: Riding free” to niesamowita historia mustanga o imieniu Spirit i odważnej dziewczynie Lucky, którzy wspólnie poznają smak przyjaźni między ludźmi a zwierzętami. Jest to serial stworzony na podstawie oskarowego filmu. Fascynująca historia z niesamowitymi widokami w tle zaciekawi nawet najbardziej wymagających widzów: https://www.youtube.com/watch?v=NqLaS5LlRuY&list=PLxiUAd_nhuKRePqtpX_xr50wekA5BhwuP.

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu zwanym Netflixem. Wybór jest nieograniczony, dzieci same mogą wybrać te pozycje, które im odpowiadają. Nie będą sobie nawet zdawać sprawy, że robiąc coś tak zwyczajnego i codziennego jak oglądanie bajek, mogą sobie pomóc w nauce obcego języka.

 

 

 

AUTOR: Agata Prochowska