Dzieciom warto czytać i to wiemy już od dawna. Najnowsze badania jedynie potwierdziły to, czego można było się spodziewać – czytanie dzieciom, nawet 15 minut dziennie, ma długofalowy wpływ na ich rozwój i późniejsze sukcesy edukacyjne. A co najważniejsze – stanowi rytuał, który zacieśni emocjonalne więzi, a wasze pociechy zyskają jakże dziś cenny “czas na wyłączność”. Jeśli jednak zastanawialiście się kiedyś czy warto czytać dzieciom po angielsku to jako mama i nauczycielka z pełnym przekonaniem odpowiadam, że TAK!

 

Dlaczego Warto czytać dzieciom po angielsku?

Czytanie dzieciom książek anglojęzycznych przynosi szereg korzyści. Dziecko osłuchuje się z brzmieniem języka obcego, poszerza zasób swojego słownictwa, poznając nowe zwroty i wyrażenia, a dodatkowo przyswaja gramatykę, choć robi to zupełnie nieświadomie. Wszystko to kształtuje jego późniejsze pozytywne nastawienie do nauki języka obcego i czyni posługiwanie się nim bardziej naturalne i intuicyjne. 

Jak zacząć przygodę z anglojęzycznymi książkami?

Zacząć czytać warto jak najwcześniej! Młode umysły są jak gąbka – chłoną niemal bez wysiłku. Warto wyrobić sobie nawyk czytania po angielsku – młodsze dzieci dużo łatwiej do tego przekonać, a gdy podrosną – będzie to dla nich naturalną formą spędzania czasu. Zacznijcie od prostych tekstów, z łatwym słownictwem i dużą ilością ilustracji, stopniowo zwiększając ilość tekstu i poziom trudności. Na początek świetnie sprawdzają się słowniczki obrazkowe, książki dla młodszych dzieci oraz tak zwane książki interaktywne z różnego rodzaju okienkami kryjącymi dodatkowe treści. Moje prywatne dzieci przepadały za książkami które można było dotknąć, ponieważ każda strona miała inną fakturę. W ten sposób dzieci wykorzystują do czytania wszystkie zmysły! 

Jakie są korzyści z czytania w języku obcym?

Ogromne! Kontakt dziecka z językiem stanowi wartość samą w sobie. Dobrze dobrana książka będzie w stanie utrwalić i rozszerzyć materiał przerabiany w szkole czy przedszkolu, a rodzic stanie się aktywnym uczestnikiem rozwoju językowego swojego dziecka. Może też na bieżąco śledzić postępy, gdyż z każdą kolejną lekturą dziecko będzie rozumiało więcej. Wiem z doświadczenia, że kiedy nasza codzienność wypełniona jest po brzegi obowiązkami, poświęcenie dzieciom czasu i pełnej uwagi nie jest łatwe, a wspólne czytanie tego wymaga. Moim osobistym motorem jest jednak satysfakcja i świadomość tego jak wspaniałe efekty to przynosi. Pomyślcie o tym, że wspólny czas z książką to świetna inwestycja w budowanie relacji, super przykład dany dzieciom – przecież chcemy żeby kiedyś chętnie czytały, a także okazja dla Was do podszkolenia języka. Wspólne czytanie anglojęzycznych książek od maleńkości może też w przyszłości zaowocować szybszym przełamaniem bariery językowej – tak powszechnej u osób początkujących, które rozpoczęły naukę języka dość późno, a nawet całkowicie wyeliminować problem. Język obcym będący elementem codzienności dziecka staje się dla niego naturalnym narzędziem komunikacyjnym.

Jak dobrze rodzic powinien znać angielski, żeby czytać dzieciom?

Chociaż wielu rodziców może mieć obawy co do swojego poziomu językowego i poprawności wymowy, mogę z czystym sercem zapewnić, że niepotrzebnie. Książeczki dla dzieci są najczęściej napisane bardzo prostym językiem, z którym nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć problemu. Ponadto, wymowę “trudniejszych” słówek zawsze można sprawdzić wspólnie z dzieckiem i włączyć ten zwyczaj do procesu nauki. 

Gdzie znaleźć książeczki dla dzieci po angielsku?

Literatura anglojęzyczna dla najmłodszych jest już ogólnodostępna zarówno w księgarniach stacjonarnych jak i internetowych. Magicznym miejscem, do którego polecamy Wam zajrzeć jest ksiegarniakangurek.pl. Starannie dobrane tytuły wspierają rozwój słownictwa, wiedzy o świecie oraz wyobraźni, a przede wszystkim dostarczają świetnej zabawy! Z kodem papuga5 do końca 2022 kupicie dla swoich Pociech książeczki wiodących brytyjskich wydawnictw i autorów 5% taniej.

 

Zatem jeśli jeszcze się zastanawiasz – nie trać czasu! Sprawdź jakie książki możesz zamówić, a może jakieś pozycje są już dostępne w Twojej najbliższej bibliotece! Polecam również second-handy – często oprócz brytyjskiej odzieży, można tam też znaleźć książeczki i to w super cenach! 

 

 

AUTOR: Joanna Patyk-Taous