5 prostych sposobów na udane ferie zimowe

5 prostych sposobów na udane ferie zimowe

Tegoroczne ferie zimowe będą z pewnością inne niż te, które pamiętamy z lat ubiegłych. Jak jednak sprawić, żeby pandemiczna rzeczywistość nie miała wpływu na nasze dobre samopoczucie podczas tych dwóch tygodni? Jak spędzić je przyjemnie w gronie rodziny, kiedy nie ma możliwości wyjazdu w ulubione góry? Jak zagospodarować i urozmaicić sobie czas, kiedy domowe zacisze kojarzy nam się ze zdalną pracą i nauką?

Poniżej 5 sposobów, które pomogą rodzicom i dzieciom zadbać o radosną atmosferę tej zimy. 

Zadbajcie o ruch

Siedzenie przed komputerem i zdalne wychowanie fizyczne raczej nie wpływają korzystnie na naszą kondycję i zdrowie. Poznajcie różnego rodzaju aktywności ruchowe, codziennie spróbujcie wspólnie ćwiczyć, chociaż 20 minut. Każdego dnia niech ktoś inny wymyśla i prowadzi domową gimnastykę – może to być aerobik, joga, sztuki walki, taniec… Niech będą one podejmowane w domu, ale nie zapominajcie również o tych na dworze – bieganie, zawody sportowe w pobliskim parku czy łyżwy –  obowiązkowe w ferie zimowe!

Stwórzcie domowy teatr

Maraton filmowy jest świetnym pomysłem na wspólny wieczór, jednak siedzenie na kanapie i wpatrywanie się w ekran telewizora niewiele różni się od zdalnej nauki czy home office. Odczarujcie Waszą przestrzeń, która stała się szkołą i biurem. Wybierzcie ulubioną książkę i na jej podstawie wymyślcie kostiumy, scenografię i rekwizyty albo napiszcie własny scenariusz. Można dodać ulubioną piosenkę i stworzyć do niej układ taneczny. To wspaniale rozwijająca kreatywność i wyobraźnię zabawa dla całej rodziny! Przedstawienie teatralne można nagrać i wysłać dziadkom lub przyjaciołom.

Poznajcie swoje miasto z innej strony

Przygotujcie imbirową herbatę z miodem w termosie i idźcie na spacer po centrum. Spróbujcie spojrzeć na swoje miasto z innej perspektywy – gdy brak w nim tłumów i niezliczonych straganów. Zajrzyjcie w uliczki, którymi nigdy nie przechodziliście, spójrzcie w górę, zwróćcie uwagę na architekturę. Może zauważycie piękną rzeźbę na dobrze znanym Wam budynku albo pomnik, którego wcześniej nie widzieliście. Róbcie zdjęcia i stwórzcie własną e-kartkę, którą możecie wysłać bliskim z pozdrowieniami.

Zorganizowane warsztaty dla dzieci

Przez ostatnie miesiące dzieci pozbawione były możliwości przebywania wśród swoich rówieśników, a to właśnie w grupie uczą się relacji społecznych, współpracy, komunikacji interpersonalnej – zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Skorzystajcie z oferty proponowanej przez domy kultury, biblioteki i inne placówki przyjazne dzieciom. Zwróćcie uwagę, by były to miejsca z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, w których Wasze dzieci dobrze się czują.

Niecodzienne zabawy na dworze

Dbajcie o nabywanie odporności na świeżym powietrzu! Śnieg za oknem zaprasza do zimowej frajdy – sanek, lepienia bałwana czy śnieżkowej bitwy. Jeśli jest go mało, dmuchajcie na siebie śnieżnym pyłkiem, bawiąc się w magiczną krainę radości. Jeśli w ogóle go nie ma, pobawcie się w podchody w parku, podzielcie się na dwie drużyny i zostawiajcie ukryte wiadomości i zadania do wykonania. Po powrocie do domu koniecznie zjedzcie ciepłą zupę na rozgrzanie.

Mamy nadzieję, że tej zimy uda Wam się choć na moment oderwać od szarej rzeczywistości, wyluzować się i odpocząć. Być może znajdziecie w sobie ochotę na aktywny wypoczynek, bo wcale nie trzeba wyruszyć w daleką podróż, aby zapewnić sobie i bliskim okazję do ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajcie, że nie ważne gdzie, a z kim. Życzymy Wam zatem udanych, rodzinnych ferii zimowych i… śniegu, bo on zawsze dodaje odrobinę magii. 

AUTOR: Barbara Dudziak-Czajkowska

Więcej wpisów